پاداش 50 هزار دلاری برای هک شبکه اتریوم

اتریوم هکر ها را به چالش کشیده است.

سی سی ارز ، بنیاد اتریوم هکر ها را به چالش بزرگی دعوت کرده است. بر اساس گزارش منتشر شده ،دنی رایان یکی از توسعه‌دهندگان اصلی اتریو‌م، طی توئیتی از هکرها دعوت کرده است که شبکه‌های آزمایشی اتریوم ۲.۰ را هک کند، و ۵۰۰۰ دلار جایزه بگیرند.

وی با انتشار لینکی به صفحه گیت‌هاب جزئیات بیشتری از این فراخوان را توضیح داده است. این اطلاعیه در حالی بیان شده است که جامعه اتریو‌م درصدد توسعه‌ی هرچه بیشتر نسخه‌ی جدید اتریو‌م و بیشتر شدن استفاده از دیفای باعث رشد چشمگیر کارمزد گس شده است.

اهداف «شبکه های حمله» (Attacknet) نسخه مینیاتوری کلاینت‌های لایتهوس و پریزم (Prysm) اتریوم ۲.۰ است که دو بانک اطلاعاتی جداگانه‌اند و برای دسترسی به شبکه اتریوم ۲.۰ طراحی شده‌اند. برخلاف کلاینت‌های شناخته‌شده اتریو‌م نظیر گث و پریتی که در مجموع ۷۵۰۰ گره دارند، این اتک‌نت‌ها فقط شامل ۴ گره‌اند و دستیابی به هدف، که همان جلوگیری از نهایی‌سازی است را تسهیل می‌کنند.

ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریو‌م، در پست وبلاگی خود، «نهایی‌سازی» را عملیاتی خوانده است که به دلیل خطای سیستمی یا مداخلات خارجی برگشت‌پذیر نیست. توسعه‌دهندگان اتریوم ۲.۰ از هکرهای خبره درخواست کرده‌اند که با هک شبکه‌های آزمایشی اتریوم و مداخله نگذارند بلاک‌ها تأیید شوند. نظر تئوری یعنی در اثر این حملات تراکنش‌ها قابل بازگشت و سایر مداخلات و اقدامات مخرب امکان پذیر می‌شوند.

ماه گذشته، دنی رایان پستی درباره اتریوم ۲.۰ منتشر کرد و در آن جدول زمانی کلی برای ارتقاء اتریوم و برخی از چالش‌های فنی را که باید پیش از انتشار رفع شوند، توضیح داد.

در ماه های اخیر، پیشرفت‌هایی در فاز صفر Ethereum 2.0 به دست آمده است؛ به تازگی تیم‌ها آزمایش چندرسانه‌ای جدیدی را به نام Altona و با مشخصات جدیدتر 0.12.1 راه‌اندازی کردند. این شبکه‌ها، آخرین شبکه‌های پیش از شبکه توسعه اصلی خواهند بود که عمدتاً توسط توسعه‌دهندگان، پیش از انتشار شبکه آزمایشی با مقیاس کلی، برای عموم مردم اجرا می‌شوند.

 شبکه‌های Attack Network نیز، از آنجا که دیگران را برای یافتن آسیب‌پذیری‌های احتمالی و مشکلاتی که آزمایش‌های ساده ممکن است آشکار نکنند، تشویق می کنند، بخش مهمی از این انتقال هستند.

با این حال، سایر عوامل ممکن است خوش‌بینی عموم را متزلزل کنند. به عنوان مثال، به نظر می رسد برخی از تیم‌های توسعه‌دهنده کلاینت عقب مانده‌اند و نودهای آنها قادر به پیوستن به شبکه آزمایشی به اشتراک گذاشته شده نیستند. علاوه بر این، جامعه باید تصمیم بگیرد که با وجود احتمال ماه‌ها انتظار در پیش رو برای آزمایش سیستم‌ها، چه چیزی Ethereum 2.0 را برای شبکه اصلی آماده می‌کند.

جاستین دریک، از محققان Ethereum 2.0، اظهار داشت که با توجه به چندین ماه آزمایش و با احتساب تعطیلات، احتمالاً تاریخ راه‌اندازی شبکه اصلی، در ماه ژانویه سال 2021 خواهد بود. با این حال، ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، با این جدول زمانی مخالفت کرد و اظهار داشت که فاز صفر باید در سال 2020 راه اندازی شود، حتی اگر تا حدی از احتیاط‌های لازم چشم پوشی شود.

خبرنامه من

اشتراک در خبرنامه و دریافت اخبار