اموال و کاربرد  مبادله آن  در  قرون گذشته تغییر زیادی کرده اما  بعید به نطر می‌رسد   که رؤیاپرداز ترین پیشگوهای تاریخ هم حدس زده باشند که روزی اموال افراد کاملاً غیر ملموس بین یکدیگر مبادله شود. ارزهای دیجیتال  در دنیای امروز گونه‌ای از دارایی‌های دیجیتالی است که از آنها  برای مبادلات ارزی استفاده می‌شود. 

 انتقال بی واسطه ارزها در یک سیستم اقتصادی همتا به همتا،  کاربرد اصلی ارزهای دیجیتال است  که از رمزنگاری برای تأیید و ایمن سازی تراکنش‌ها و کنترل   واحدهای افزوده استفاده می‌کند. 

عمده  ارزهای دیجیتالی ،  برخلاف سیستم‌های بانکی، غیر متمرکز هستند. به این معنی  که تراکنش‌ها به صورت مستقیم بین کاربران و  با حذف یک واسطه  انجام می‌شود ؛ پس تبادل این نوع  از  ارزها نمی‌توانند توسط یک نهاد کنترل شوند.  با این حال بسیاری از  شرکت‌های خصوصی و مؤسسات اداره و توسعه ا ارزهای دیجیتال را بر عهده دارند. بنابراین می‌توان گفت غیرمتمرکز بودن  ارزهای جدید درجات متفاوتی دارد و با توجه  به ساختار شبکه و نحوه توزیع Node ها  می‌توان  میزان تمرکز آن را سنجید . 

node به معنی  اتصال  هر رایانه‌ای  است که به بلاک چین متصل می‌شود. گره‌ها  موظف هستندتراکنش ها را  تأیید و بررسی کنند و  محاسبات آن را انجام دهند. ارزهای دیجیتالی با استفاده از شبکه‌های  توزیع شده رایانه‌ای(Node)   در سرا سر دنیا  توسعه پیدا کردند. 

 ارزهای دیجیتالی به هر فردی امکان می‌دهد که با دسترسی به اینترنت یا حتی یک سیگنال رادیویی ضعیف  و با یک کلیک دارایی  خود  را از قاره‌ای به قاره دیگر  با هزینه  بسیار کم‌تر از  انتقال بانکی جابه جا کند. علاوه بر آن تراکنش‌های  ارز دیجیتالی بر خلاف کارتهای اعتباری غیرقابل بازگشت است. 

مدیریت واحدهای ارز دیجیتال توسط معماری شبکه و بر اساس الگوریتم‌های برنامه نویسی و عملیات رمز نگاری شده تعیین می‌شود و قوانین از پیش تعیین شده  به عنوان پروتکل نحوه عمل کردن سیستم ارز دیجیتال را  تعیین می‌کند. 

هسته اصلی ارزهای دیجیتال، بهرهگیری از فناوری بلاکچین است  در این فناوری از زنجیره‌های خطی بلاک‌های متصل به هم برای داده‌ها استفاده می‌شود که با عملیات رمزنگاری از صحت آن محافظت می‌شود؛ یعنی امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریباً غیرممکن است. به این صورت که هر بلاک شامل لیستی از تراکنش‌های اخیر و یک کد ارجاع به بلاگ قبل از خودش است. 

 بلاک چین مسئول نگهداری از یک سابقه دائمی از تمامی تراکنش‌های تعیین شده است که به عنوان یک دفتر کل دیجیتالی غیر متمرکز کار می‌کند. این دفتر کل بین همه node های  شبکه،  توزیع شده است برای همین تغییر آن بسیار سخت است. 

امروزه علاوه بر بیت کوین بیش از هزار ارز دیجیتال مختلف وجود دارد که به آن‌ها ALTCOIN گفته می‌شود و هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای مختلفی دارند.

397 نظر

ارسال دیدگاه

خبرنامه من

اشتراک در خبرنامه و دریافت اخبار