لایت کوین از ارزهای دیجیتال غیر متمرکز هستند که در شبکه همتا به همتا (p2p) فعال هستند. این نوع ارز تاحدودی باعث تسریع در پرداخت‌ها و کاهش هزینه‌ها در سرتاسر دنیا شده است. سازنده لایت کوین در سال ۲۰۱۱ با اعمال تغییرات بزرگی در پروتکل بیت کوین،‌ شبکه لایت کوین را معرفی کرد در حالی که سرعت تراکنش‌ها در این ارز جدید حدوداً چهار برابر بیشتر از بیت کوین است.

لایت کوین‌ها شبکه‌ای از پرداخت‌هاست که به شکل open source بر پایه بلاکچین قرار گرفته است. در این شبکه، لایت کوین‌ها (LTC) به عنوان دارایی‌های دیجیتال وسیله‌ای برای پرداخت‌های آنلاین تعریف می‌شود. پرداخت به وسیله آنها مستقیم، غیرمتمرکز و تقریباً بدون نظارت یک نهاد بیرونی است و این شبکه قادر خواهد بود در همه دنیا تراکنش‌ها را با امنیت کامل انجام دهد. ایمن سازی شبکه LTC با به کارگیری روش‌های رمزنگاری و فرایند اثبات کار ایجاد می‌شود.

از لایت کوین‌ها برای هر نوع پرداختی اعم از خرید کالا و خدمات می‌توان استفاده کرد. لایت کوین‌ها مسیر دریافت پول برای تاجران را هموار و امن می‌کند چون نه‌تنها برای پرداخت، کارمزد برداشت نمی‌کنند، بلکه امکان استرداد متقلبانه درباره این نوع ارز وجود ندارد. تمامی تراکنش‌ها در قالب یک دفتر کل و تحت عنوان شبکه بلاکچین ثبت و ذخیره می‌شود.

 از این رو پرداخت‌ها می‌تواند در همان لحظه تأیید شوند. پس با لایت کوین می‌توانید به هر کس و در هر جایی پول بفرستید و در این انتقال، کارمزد تراکنش‌ها بسیار کم‌تر از کارت‌های اعتباری، انتقال سنتی از طریق بانک یا هر راه پرداخت دیجیتالی دیگر است. به‌علاوه طرفین مبادله، مدرک دارند که هزینه موردنظر پرداخت و دریافت شده است.

 لایت کوین‌ها با استفاده از یک نرم‌افزار امن، علاوه بر تسریع عملیات پرداخت، انجام فرایند پرداخت از طریق رایانه و تلفن همراه را امکان‌پذیر کرده‌اند. با استفاده از این روش پرداخت، سابقه تراکنش‌ها در همین دستگاه‌ها ضبط می‌شود

 نکته آخر این که، میزان ذخایر لایت کوین‌ها هم محدود است و فقط تا ۸۴ میلیون واحد از آن قابل استخراج است، بنابراین نباید نگران نزول ارزش آن با فرض تورم شد. بازار لایت کوین پایدار و ثابت است. علاوه بر آن، چندین صرافی از آن پشتیبانی می‌کنند و روزانه میلیون‌ها دلار و یورو از این ارز در صرافی‌ها خرید و فروش می‌شود.

ارسال دیدگاه

خبرنامه من

اشتراک در خبرنامه و دریافت اخبار