بررسی افزایش قیمت اتریوم در بهمن 99

11 دلیل برای افزایش قیمت اتریوم

سی سی ارز و بررسی افزایش قیمت اتریوم ، با وجود نوسانات بازار ارزهای دیجیتال و افت قیمت بیت کوین، اتریوم دومین رمز ارز محبوب با شکستن رکورد قیمتی خود همچنان روند فزاینده در پیش گرفته است.

بر اساس گزارش منتشر شده در سایت کوین تلگراف، در حالی که قیمت اتریوم طی شبانه‌روز گذشته از سقف تاریخی خود عبور کرده و در حال خیز برداشتن برای ثبت اوج دیگری است، شماری از ناظران بازار بر این باورند که این ارز دیجیتال به‌سرعت می‌تواند از محدوده قیمتی ۱,۴۰۰ دلار عبور کند.

دیروز شاهد افزایش چشمگیر قیمت اتریوم در حدود ۱۳۵۰ و ۱۴۰۰ دلار بودیم. قیمت ETH قبل از شروع اصلاح روند نزولی، بالاتر از مقاومت ۱۴۲۰ دلار معامله شد و تا ۱۴۳۷ دلار نیز معامله شد. یک اصلاح نزولی کوتاه مدت در زیر سطح ۱۴۰۰ دلار وجود داشت. در زیر سطح ۲۳.۶٪ فیبوناچی اصلاحی، موج صعودی از ۱۲۱۵ دلار به بالاترین سطح ۱۴۳۷ دلار شکسته شد. اتر در حال حاضر زیر ۱۳۸۰ دلار معامله می‌شود و با حمایت ۱۳۴۰ دلار به چند حمایت مهم نزدیک می‌شود.

وضعیت مثبت شاخص‌های بنیادی، این فرضیه را تقویت می‌کند که اتر ممکن است سطوح مقاومت پیشین در حوالی ۱,۴۰۰ دلار را به آرامی پشت سر بگذارد.

عده‌ای از تحلیل‌گران در همین راستا پای اکوسیستم دیفای را وسط می‌کشند و می‌گویند که رشد فزاینده این حوزه می‌تواند یکی از عوامل محرک افزایش بهای اتر باشد.

روز گذشته (سه‌شنبه)، اسپنسر نون (Spencer Noon) از تحلیل‌گران صندوق سرمایه‌گذاری واریانت (Variant) از ۱۱ شاخص کلیدی نام برده که به‌گفته او می‌توانند نشانگر آغاز قریب‌الوقوع رشد سهمی‌وار قیمت اتریوم باشند. نون در تحلیل خود به بیش از یک میلیون آدرس یکتایی اشاره کرده که طی ۸ ماه گذشته با پروتکل‌های دیفای تعامل کرده‌اند.

وی افزوده است که حجم ماهانه معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز هم‌اکنون در نقطه اوج تاریخی خود قرار دارد و از مرز ۳۰ میلیارد دلار فراتر رفته است.

همچنین او می‌گوید که بیش از ۲۰ میلیارد دلار در پروتکل‌های وام‌دهی دیفای سپرده‌گذاری شداست ه که از این رقم، بیش از ۴.۵ میلیارد دلار در قالب وام‌های تسویه‌نشده در اختیار کاربران است.

نون در ادامه اظهارت خود می‌گوید که فارغ از دیفای، اتریوم برترین شبکه بلاک چینی از نظر میزان کارمزدهای پرداختی روزانه است که دست‌کم ۵۰ درصد بیشتر از شبکه بیت کوین است.

همچنین به‌گفته او شمار آدرس‌های فعال روزانه اتر طی ۱۲ ماه گذشته دو برابر شده و به سقف تاریخی ۵۵۰,۰۰۰ رسیده است. علاه بر این، تقریباً ۲۰ میلیارد دلار از استیبل کوین‌های موجود در بازار طی یک سال گذشته، روی بستر شبکه اتریوم عرضه شده است.

نون در بخش دیگری از تحلیل خود می‌گوید که هم‌اکنون بیش از ۲۵ میلیارد دلار در پروتکل‌های دیفای سپرده‌گذاری شده و ۲۱ پروتکل مالی غیرمتمرکز در حال حاضر، هر یک میزبان دست‌کم ۱۰۰ میلیون دلار از سپرده‌های کاربران هستند.

در بخشی از رشته‌توییت نون می‌خوانیم:

۱- اتریوم همچنان از نظر میزان کارمزدهای پرداخت‌شده، یکه‌تاز صنعت ارزهای دیجیتال است (بیش از ۷.۲۵ میلیون دلار متوسط روزانه)؛ امری که اثبات می‌کند که این شبکه، مفیدترین شبکه جهان است.

با این حال، نون یادآور می‌شود که به‌رغم فاکتورهای بنیادی مستحکم اتریوم، تعداد تراکنش‌های این شبکه با ارزش بیش از ۱۰۰ هزار دلار، هفت برابر کمتر از نقطه اوج تاریخی آن در ژانویه ۲۰۱۸ است؛ اتفاقی که بیش از هر چیز نشان‌گر آن است که هنوز سرمایه‌گذاران نهادی وارد بازار اتریوم نشده‌اند.

هم‌زمان با انتشار توییت‌های نون، توکن ترمینال (Token Terminal)، پلتفرمی تحلیلی که از نسبت‌های مالی سنتی همچون قیمت به درآمد (P/E) برای سنجش بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند، طی توییتی با انتشار نمودار نسبت قیمت به فروش اتریوم یادآور شده که این بار با دفعات پیشین فرق دارد.

نمودار یادشده نشان می‌دهد که نسبت قیمت اتریوم به کارمزد تولیدشده توسط این شبکه به کف تاریخی خود رسیده و این اتفاق نشانگر آن است که بهای اتر نسبت به آنچه باید باشد، بسیار کمتر است.

با این حال، کاربران در پاسخ به این ادعا نوشته‌اند که استفاده از معیارهایی همچون قیمت به فروش برای اتریوم چندان روا نیست و میزان فروش اتر مشتمل بر کارمزدهایی است که از سوی ماینرها جمع‌آوری شده است.

نون از تراکنش‌های بزرگ، هش ریت و سرمایه‌های خروجی از صرافی‌ها به‌عنوان عوامل صعودی دیگر یاد کرده است.

پلتفرم تحلیلی مساری (Messari) نیز داده‌هایی را به‌اشتراک گذاشته که نشان می‌دهد حجم روزانه تراکنش‌های اتریوم ۲۸ درصد بیشتر از حجم روزانه تراکنش‌های شبکه بیت کوین است.

خبرنامه من

اشتراک در خبرنامه و دریافت اخبار