بروزرسانی قوانین رمز ارزها در ترکیه

جدیدترین قوانین مربوط به رمز ارزها در ترکیه

سی سی ارز و قوانین رمز ارزها در ترکیه ، طبق گزارش‌ها با سقوط 17 درصدی ارزش لیر ترکیه، جستجوی کلیدواژه‌ی «بیت‌کوین» در گوگل طی ماه گذشته با افزایش 500 درصدی همراه بوده است.

نرخ بالای تورم ترکیه‌ را به یکی از کشورهای مهم در استقبال از رمز ارزها تبدیل نموده است. انتظار می‌رود با تصویب ممنوعیت پرداخت رمز ارز موج تازه‌ای از محبوبیت این کشور را فرا گیرد.

روزنامه‌ی رسمی دولت ترکیه، در گزارش خود از تصمیم بانک مرکزی جمهوری ترکیه مبنی بر ممنوعیت استفاده از رمز ارزها در راهکارهای پرداختی خبر داد. این  ممنوعیت از 30 آوریل عملی خواهد شد. در ادامه به چند نمونه از مفاد این قانون اشاره خواهیم داشت:

اهداف و فراگیری:

 • هدف این لایحه‌ی تنظیمی توقف استفاده از دارایی‌های دیجیتال در پرداخت‌ها به‌طور مستقیم و غیرمستقیم است. همچنین جلوگیری از کاربرد رمز ارزها در سامانه‌های صدور پول دیجیتال و اتخاذ انها در سازمان‌های فعال در زمینه‌ی دارایی‌های دیجیتال که خدماتی از قبیل معاملات، وام‌دهی امانی و جابجایی آنها را ارائه می‌دهند نیز در دستور کار این قانون قرار دارند.
 • با استناد به این قانون، دارایی دیجیتال به انواع رمز ارزها اطلاق می‌گردد که به‌طور مجازی توسط فناوری دفترکل توزیع شده صادر شده‌اند. این دارایی‌ها برخلاف ارزهای فیات و اوراق بهادار قابل لمس نبوده و مورد اعتبار نخواهند بود.

جزئیات و نحوه‌ی اجرا

 • هرگونه استفاده مستقیم یا غیرمستقیم از رمز ارزها ممنوع است.
 • امکان استفاده از این دارایی‌ها برای شرکت‌های خدمات پرداخت وجود نخواهد داشت.
 • شرکت‌های خدمات پرداخت لازم است تا از توسعه‌ی مدل اقتصادی خود بر مبنای دارایی‌ها و پول دیجیتال خودداری نمایند.
 • این مقررات از تاریخ 30 آوریل 2021 و توسط مدیر بانک مرکزی جمهوری ترکیه اجرایی خواهند شد.

ممنوعیت جدید ترکیه تنها شامل خرید فروش کالاها و محصولات با رمز ارزها بوده و معاملات کریپتو را تحت تاثیر نخواهد گذاشت.

اما رئیس جمهور این کشور در حکم تازه‌ای که صبح امروز منتشر شد قوانین موجود در این حوزه‌ را بروزرسانی نمود که در ادامه به مرور آنها می‌پردازیم.

 • در روزنامه‌ی رسمی ترکیه (Resmi Gazetethe) لایحه‌ی جدیدی مصوب شد که به موجب آن پلتفرم‌های معاملاتی رمز ارز تحت پوشش و نظارت نهاد مبارزه با پولشویی (AML) و سازمان مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) در می‌آیند.
 • بر اساس مطالب روزنامه رسمی، این قوانین جدید اعمال شده در حوزه‌ی کریپتو بلافاصله اجرایی خواهند شد و ارائه‌دهندگان خدمات رمز ارز ملزم به اطاعت از آنها خواهند بود.
 • دولت ترکیه‌ در گذشته تاکید نمود که یکی از مصوبات جدید خود را به تاسیس یک بانک مرکزی نگهداری و امانی اختصاص خواهد داد تا از این راه ریسک ناشی از تشکیل گروه‌های مخالف مالی را بکاهد.
 • پس از اعلام ممنوعیت پرداخت‌های مرز ارز توسط بانک مرکزی ترکیه، دو صرافی کریپتوی Thodex و VitBitcoin فعالیت خود را بلافاصله قطع نموده و هم‌اکنون به جرم کلاه‌برداری تحت بازجویی هستند.
 • در جریان تخلفات این دو صرافی، شش نفر راهی زندان شدند و مدیر عامل Thodex یعنی Faruk Fatih Ozer از کشور خارج و تحت تعقیب مقامات ترکیه و اینترپل چهار کشور گوناگون است.

خبرنامه من

اشتراک در خبرنامه و دریافت اخبار