عبور قیمت اتریوم از 3 هزار دلار

ارزش بازار اتر بزرگتر از غول بانکداری جهان

سی سی ارز  و قیمت اتریوم ، دومین رمز ارز برتر کریپتو برای نخستین بار توانسته است به قیمت 3 هزار دلاری دست یابد. این رکورد جدید پس از چندین ثبت قیمت تاریخی در طول هفته‌ی پیش رخ داده است. در زمان نگارش این خبر قیمت هر واحد اتریوم 3092 دلار است که نسبت به 24 ساعت گذشته 6.04 درصد رشد داشته است.

در مقایسه با جهش 95 درصدی ارزش بیت‌کوین در یک سال، اتریوم توانسته است 300 درصد افزایش قیمت را تجربه کند. این موفقیت را می‌توان به‌نوعی مدیون تقاضای بی‌سابقه‌ی بازار برای خرید این رمز ارز دانست.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت ارز دیجیتال اتر (ETH) از ۳,۰۰۰ دلار که ازلحاظ روانی نقطه مهمی محسوب می‌شد، فراتر رفت و در لحظه نگارش این خبر تا ۳,۱۰۵ دلار نیز رسیده است. اتر در چندین صرافی بزرگ ازجمله بای بیت (Bybit)، کوین بیس (Coinbase) و بیت مکس (BitMEX) این رکورد را ثبت کرده است.

با توسعه‌ی برخی از محبوب‌ترین پروژه‌های امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) بر بلاک‌چین اتریوم، ارزش کل بازار این آلتکوین اخیرا معادل 100 میلیارد دلار شده است. طبق داده‌های پایگاه DeFi Pulse، ارزش کل دارایی‌های قفل‌شده در بخش DeFi از 68 میلیارد دلار تجاوز نموده است.

همچنین داده‌های سایت CoinMetrics بیانگر آن است که رکورد پیشین (739,000) آدرس‌های فعال کیف پول اتریوم نیز شکسته شده و به رقم 771000 عدد رسیده است. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط Glassnode، تعداد تراکنش‌های روزانه‌ی بلاک‌چین اتریوم نیز در سال جاری با رشد 22 درصدی به رقم 1.376 میلیون عدد دست یافته است.

ویتالیک بوترین، موسس پروژه‌ی اتریوم، اخیرا طرح پیش‌روی بلاک‌چین این رمز ارز را پس از مهاجرت به مکانیسم اثبات سهام ارائه داد. این طرح شامل ویژگی شاردینگ (Sharding) است که موجب افزایش قدرت پردازش تراکنش‌ها در شبکه‌ی اتریوم خواهد شد، این فرآیند با تقسیم پایگاه داده‌های موجود به 64 بلاک‌چین کوچک‌تر صورت گرفته و مشکل تراکم بالا و ترافیک سنگین شبکه‌ را رفع خواهد نمود.

این موفقیت برای «قاتلین اتریوم» نیز سودمند بوده است، «قاتلین اتریوم» نامی است که به توکن‌هایی همچون زنجیره‌‌ی هوشمند بایننس، سولانا و پولکادات اطلاق شده است. به گزارش سایت CoinDesk، موسسه‌ی تحقیقاتی FundStrat در مقاله‌ی تحلیلی جدید خود اظهار داشت که قیمت اتریوم می‌تواند تا پایان سال جاری بیش از 10 هزار دلار شود.

این افزایش قیمت باعث شد که ارزش کل بازار اتریوم از شرکت‌هایی مانند والت دیزنی و بنک آو امریکا بالاتر رود. براساس داده‌های وب‌سایت اینفینیت مارکت کپ (Infinite Marketcap)، ارزش بازار بزرگ‌ترین پلتفرم قرارداد هوشمند لایه اول جهان در این هفته با ۲۴ درصد رشد به ۳۴۶.۷۲ میلیارد دلار رسید.

برای مقایسه، بیت کوین در حال حاضر با ارزش بازار ۱.۰۷۹ تریلیون دلار، درست پایین‌تر از ارزش بازار نقره با ۱.۴۱۶ تریلیون دلار و بالاتر از شبکه اجتماعی فیس‌بوک (Facebook) با ۹۲۳.۱۲ میلیارد دلار قرار دارد.

صعود چشمگیر اتر حتی باعث شده که گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه اتریوم می‌تواند بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان بیت کوین را پشت سر بگذارد، بار دیگر قوت بگیرد.

عوامل مختلفی در رشد اتریوم نقش داشته‌اند. اولین مورد مربوط به رشد فعالیت در بلاک چین اتریوم است که شامل فعالیت نهادها نیز می‌شود. برای نمونه، هفته گذشته بانک سرمایه‌گذاری اروپا (European Investment Bank) اعلام کرد که با همکاری برخی بانک‌ها مانند گلدمن ساکس (Goldman Sachs)، اوراق قرضه دیجیتال دو ساله به ارزش ۱۲۱ میلیون دلار صادر خواهد کرد.

خبرنامه من

اشتراک در خبرنامه و دریافت اخبار